GuLLerin En GuzeLine Layik Ummet OLma DilegiyLe

Rv BlogHomeAnasayfaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Hırka_i Şerifin Hz. Üveyse Verilişi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
RasuleVuslat
Administrator
Administrator

MesajKonu: Hırka_i Şerifin Hz. Üveyse Verilişi   Ptsi Ekim 12, 2009 6:33 pm

PEYGAMBERİMİZİN (S.A.V.) İN

HIRKA-İ ŞERİFİNİN HAZRET-İ ÜVEYS'E VERİLİŞİ

Hazret-i Üveys hirka-i seşifi tekrar öptü kokladı ve yüzüne gözüne sürdü. Sonra:

- Siz burada bekleyin, dedi. Hazret-i Ömer ile Hazret-i Ali'nin yanindan ayrıdı. Hırkayı yere bırakıp mübarek yüzünü yere koydu.

- Yarabbi!

.Sevili Peygamber Hazretleri ben fakir, zayif aciz kuluna Hazret-i Ömer'ül-Faruk ve Hazret-i Aliyyül Murtaza ile mübarek vücuduna giydiği bu hırkayı göndermiş! Günahkar olan bütün ümmet-i Muhammed bağışlanmadıkça ben bu hırkayı giyemem, dedi. Niyaz etmeye, yalvarıp ağlamaya başladı.

Onun bu münacaatı üzerine:

- Ya Üveys, bu ümmetten şu kadar günahkar kulu bağışladık. Hırkayi giy! diye Cenab-ı Hak'dan hitab-i izzet erişti.

Hazret-i Üveys tekrar Allah'u Teala'nın hacet kapısında niyaz etmeye, yalvarıp yakarmaya basladı. - Ya ilahi! Zat-i uluhiyyetin hürmetine, ilahi nurun şerefine, günahkar ümmetini, mahrum kullarını ateşte yakma. Onları şiddetli azabınla cezalandırma. Bırkaçını değil, hepsini mağfiret et.

İkinci defa tekrar:

- Birkaç günahkarı daha bağışladık! diye hitab-i ilahi erişti.

Hazret-i Üveys tekrar gönül kapısını Hak Teala'nin afv ü mağfiretine açtı. Daha şiddetli bir arzu ile yalvarıp yakarmaya, ağlayıp sızlamaya basladı. - Ey alemlerin rabbi olan yüce Allah'ım! Senin keremin sonsuzdur. Lütfunun nihayeti yoktur, bağışlaman boldur. Ben aciz, fakir, hakir bir kulunum. Huzuruna dopdolu elle gelmedim. Sermayem yoktur. Yalnız o tükenmez, afv ü mağfiret dolu hazinenden lutuf buyurarak günahkar olan ümmet-i Muhammedi af ye mağfiret etmeni ümid ederek geldim. Yalvarıyorum; benim ümidimi yıkma, beni boş döndürme. Ümmet-i Muhammed'den birkaç günahkarı değil, ümmet-i Muhammedin bütün günahkarlarını affet onları bağışla!

Hazret-i Üveys ümmet-i Muhammeden günahkar olanların afv buyurulmasını niyaz ederken Hazret-i Ömer ile Hazret-i Ali Cenab-i Üveys Hazretleri'nin nereye gittiğini merak buyurarak araştırmaya çıktılar. Bir de baktılar ki, Hazre-i Üveys aşk ve vecd içinde hıçkıra hıçkıra dua etmekte ...

- Yarabbi, yarabbi! Sen ümmet-i Muhammedden olani günahkar kullarının hata ve günahlarına bakma. Onları mağriret et. Onlarin hata ve isyan dolu olan defter-i amallerine afv kalemini çek.

Yakınına kadar geldiler. Üveys onları görünce aniden:

- Ahh! Niçin geldiniz? Biraz daha sabretseydiniz olmaz mıydı? Allahü Teala Hazretleri'ne yalvarıyordum. Günahkar ümmet-i Muhammedin hepsi bağışlanıncaya kadar Cenab-i , Peygamber Efendimiz'in (aleyhisselam) mübarek hırkasını giymeyecektim. Sabretmediniz, geldiniz, dedi.

'Sonra Cenab-ı Peygamber, Efendimiz'in mübarek hirka-i saadetlerini giydi. Cenab-i Hakk'ın lütf ü kereminden Rebia ve Mudar kabilelerinin koyunlarının tüyü adedince günahkar kimse (Muhammed ümmetinden) afv ve mağfiret olundu, inşaallahu teala.

Hırka_i Şerifin Hz. Üveyse Verilişi
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası